Механізм соціального замовлення: лікнеп для Полтавської міської ради (відео)

19 квітня 2011 року в залі засідань Полтавської міської ради відбувся круглий стіл «Соціальне замовлення – механізм залучення потенціалу неурядових організацій до вирішення соціальних проблем територіальних громад.»

Круглий стіл був організований Громадською радою при виконкомі Полтавської міської ради (голова Олексій Глушков) спільно з робочою групою проекту у м. Полтава «Посилення громадянського суспільства через кордони для розвитку демократії» (керівник Ганна Кіященко).

У вступному слові заступник міського голови Діонісій Каплін розповів про європейський досвід співпраці влади та громадських організацій в Європі, який він мав змогу вивчити під час навчального візиту в Брюсель та Лондон, що був організований для лідерів громадянського суспільства та представників місцевої влади з України та Молдови в березні цього року.

 

Ганна Кіященко у своєму виступі зупинилась на підготовці Проекту Постанови КМУ «Про затвердження Порядку проведення конкурсу з визначення програм, проектів (заходів), розроблених громадськими організаціями, для виконання яких надаватиметься державна фінансова підтримка». Проект постанови має бути внесений на розгляд Уряду до 15 травня 2011 р.

Вироблення ефективних рішень, надання соціальних послуг, поширення благодійництва, боротьба із корупцією – цих послуг організацій громадянського суспільства (ОГС) потребує кожна демократична правова соціальна держава. Чому мають надавати ці послуги ОГС? Тому, що їх послуги якнайкраще відповідають потребам споживачів, а також значно економніші, ніж аналогічні послуги держави або бізнесу.

Проте Україна не використовує цих можливостей. Державне фінансування складає лише незначну частку у бюджеті середньої ОГС, а для більшості ОГС – взагалі недоступне.

Тільки 2-3% бюджету пересічної української ОГС формується за рахунок державного фінансування. За цим показником Україна близька до Філіппін, Пакистану та Кенії. Натомість у центральноєвропейських країнах, як-от Угорщині, Чехії, Естонії, державне фінансування складає 43-52% доходів ОГС.

 

Демченко Максим, віце-президент Полтавської обласної благодійної Асоціації «Світло надії» презентував досвід впровадження соціального замовлення в різних регіонах України. Він зокрема зазначив, що на сьогоднішній день вже 23 міста України запровадили конкурс муніципальних грантів. Наприклад, Львів і Донецька обласна рада цього року виділили приблизно по 6 млн грн на цей конкурс, Харківська міська рада – близько 1 млн грн. Щороку ці суми збільшуються.

«Це означає, що відповідальні органи місцевого самоврядування бачать ефект цього інструменту. Наприклад, на Донеччині на кожну бюджетну гривню долучається додатково від 2 до 3 грн коштів громади. В Одесі за деякими проектами цей показник вдається довести до 5-8 додатково залучених гривень» – стверджує Максим Демченко.

Проте, аби конкурс соціального замовлення працював ефективно, потрібна, по-перше, воля міської ради ухвалити рішення, яке затверджує порядок проведення конкурсу соціальних проектів, і муніципальну програму соціального замовлення, яка передбачатиме виділення відповідних коштів; по-друге, готовність громадських організацій надавати соціальні послуги.

Активну участь в обговоренні взяли голова депутатської комісії Людмила Лисенко, голова депутатської комісії Олексій Горик, голова комітету Громадської ради Таїсія Тронь, керівник Центру Монтесорі Тетяна Черненко, президент медіа-клубу Людмила Кучеренкою.

 

Всі учасники круглого столу підтримали пропозицію рекомендувати впровадження Положення про соціальне замовлення в Полтавській міській раді. Для його ефективного використання вирішили відпрацювати механізми на пілотному проекті зі створення в Полтаві центру соціальної адаптації для безхатченків та для осіб з місць позбавлення волі за допомогою громадських організацій.

Контакти:
Боярчук Тарас
ГУРТ
boyarchuk@gurt.org.ua
044 296 10 52
http://gurt.org.ua/